Житомирський обласний центр здоров’я

Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації

Навчально-методичний центр цивільного захисту

та безпеки життєдіяльності Житомирської області

 

О Ж Е Л Е Д И Ц Я

 

Рекомендації щодо заходів безпеки перед виходом із будинку:

-      прикріпіть на підбори вашого взуття шматочки поролону (за розмірами підбора) або лейкопластир;

-      наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву й підбор (хрест-навхрест чи східцями), натріть їх піском (вистачає на один-два дні);

-      натріть наждачним папером підошву, а ще краще – прикріпіть його на підошву (не забувайте, що від води піщинки наждачного паперу рано чи пізно обсипаються);

-      пам'ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих каблуків;

-      людям похилого віку краще у «слизькі» дні взагалі не виходити з дому. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Пам’ятайте, що дві третини травм люди старше 60 років одержують при падінні;

-      прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження сторонніх є небезпечними не лише для їхнього здоров’я, але й для життя майбутньої дитини;

 

Як можна зменшити ризик травм в ожеледицю:

-      ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву, руки не повинні бути зайняті вантажем;

-      при порушенні рівноваги швидко присядьте – це найбільш реальний шанс утриматися на ногах;

-      у момент падіння згрупуйтеся, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – від цього удар пом’якшиться;

-      не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і важчих травм, особливо переломів;

-      обходьте металеві кришки люків: як правило, вони покриті льодом;

-      не ходіть краєм проїжджої частини вулиці – це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо: можна впасти і вилетіти під колеса автомобіля тощо;

-      не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, переходьте вулицю лише на переходах;

-      небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп'яніння травми найчастіше важкі, всупереч поширеній думці, що п'яний падає завжди вдало;

-      якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини, – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з негативними наслідками;

-      щоб уникнути небезпеки, тримайтеся далі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, велику небезпеку становлять бурульки на дахах будинків. Найбільш вони небезпечні під час танення льоду та снігу.

 

 

2010 р.