Житомирський обласний центр здоров’я
Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Житомирської області
О Ж Е Л Е Д И Ц Я
Рекомендації щодо заходів безпеки перед виходом із будинку:
- прикріпіть на підбори вашого взуття шматочки поролону (за розмірами підбора) або лейкопластир;
- наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву й підбор (хрест-навхрест чи східцями), натріть їх піском (вистачає на один-два дні);
- натріть наждачним папером підошву, а ще краще – прикріпіть його на підошву (не забувайте, що від води піщинки наждачного паперу рано чи пізно обсипаються);
- пам'ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих каблуків;
- людям похилого віку краще у «слизькі» дні взагалі не виходити з дому. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Пам’ятайте, що дві третини травм люди старше 60 років одержують при падінні;
- прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження сторонніх є небезпечними не лише для їхнього здоров’я, але й для життя майбутньої дитини;
Як можна зменшити ризик травм в ожеледицю:
- ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву, руки не повинні бути зайняті вантажем;
- при порушенні рівноваги швидко присядьте – це найбільш реальний шанс утриматися на ногах;
- у момент падіння згрупуйтеся, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – від цього удар пом’якшиться;
- не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і важчих травм, особливо переломів;
- обходьте металеві кришки люків: як правило, вони покриті льодом;
- не ходіть краєм проїжджої частини вулиці – це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо: можна впасти і вилетіти під колеса автомобіля тощо;
- не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, переходьте вулицю лише на переходах;
- небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп'яніння травми найчастіше важкі, всупереч поширеній думці, що п'яний падає завжди вдало;
- якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини, – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з негативними наслідками;
- щоб уникнути небезпеки, тримайтеся далі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, велику небезпеку становлять бурульки на дахах будинків. Найбільш вони небезпечні під час танення льоду та снігу.
2010 р.