Інформація для висвітлення на веб – сторінці Запорізької державної адміністрації

роботи Міжвідомчої робочої групи реформування галузі охорони здоров’я

регіонального Комітету з економічних реформ Запорізької області.

 

 

Новини

Реформування системи медичного обслуговування   -     07/04/2011 16:12

У Василівській центральній районній лікарні відкрито оновлене пологове відділення. Для укомплектування сучасним медичним обладнанням з місцевого бюджету у поточному році планується виділити 150 тис. грн.

Реформування системи медичного обслуговування   -    05/05/2011 16:12

Обласна державна адміністрація ініціювала створення та затвердження Програми «Дитяча онкогематологія»і на 2011 рік.

Програмою передбачається забезпечення базисним безкоштовним лікуванням, супровідною терапією, витратними матеріалами дітей-інвалідів, хворих на онкогематологічну патологію.

Щорічно з обласного бюджету для лікування хворих дітей цієї категорії в обласній клінічній дитячій лікарні необхідно 942,8 тис грн. У 2011 році за Програмою «Дитяча онкогематологія»з обласного бюджету планується виділити понад
1,2 млн. грн.

 

 

05.04.2011 у Токмацькій центральній районній лікарні після капітального ремонту відкрилось пологове відділення, де створені прекрасні умови для народження дітей.

 Ремонт проведено за рахунок позабюджетних коштів. Встановлені водонагрівачі, є холодильники, мікрохвильові печі. Замість одного великого, обладнали п’ять невеликих пологових залів для партнерських пологів. Тепер під час пологів мають змогу бути присутні рідні - чоловік чи мама. Придбане медичне обладнання, яке полегшує процес пологів та спеціальні крісла, щоб породіллям було зручніше народжувати - лежачи на боку або сидячи. Як у всіх сучасних пологових відділеннях, немовля весь час перебуває поряд із матір’ю. Сюди все частіше приїжджають народжувати із сусідніх районів. За статистикою, минулого року тут прийняли 587 пологів, з них 93 (тобто шосту частину) – від жительок сусідніх районів, переважно Чернігівського.

 

 

 

04.05.2011 в КЗ «Міська клінічна лікарня № 3»м. Запоріжжя завершено капітальний ремонт відділення мікрохірургії ока. Тут впроваджуються новітні технології як в діагностиці, так і в лікуванні офтальмологічних захворювань.

За рік у відділенні проходить лікування понад 3 тисяч хворих, серед них 70 % люди похилого віку, інваліди та учасники Великої Вітчизняної війни. Хворим проводиться хірургічне лікування з приводу катаракти та глаукоми. Міська влада зробила добрий подарунок цій категорії хворих, відремонтувавши відділення за бюджетні кошти. Кошторисна вартість ремонту - 1, 5 млн.грн. Ремонт палат, процедурних та операційних проведено із застосуванням сучасних високотехнологічних екологічно чистих будівельних матеріалів. В ході ремонту виконані роботи із заміни трубопроводу, каналізації, сантехнічного обладнання та опалення, електричної проводки та освітлювальних приборів на енергозберігаючі, встановлено металопластикові вікна. Правління «Індустріалбанку», Запорізька обласна організація Товариства Червоного Хреста та інші спонсори допомогли облаштувати відділення меблями тощо.

 

 

 

11.05.2011 голова Запорізької обласної держадміністрації Борис Петров вручив головному лікарю
КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня»сертифікат на 4 апарати для гемодіалізу «Фрезеніус»5008 для відділення гемодіалізу. Коментуючи цю радісну для медиків подію, Борис Федорович сказав,що керівництво області з розумінням поставилось до проблеми галузі охорони здоров’я регіону щодо гострої потреби у апаратах для гемодіалізу. Провело переговори із всесвітньо відомою фірмою, яка виготовляє апарати штучна нирка і керівництво фірми за символічну ціну - 1 гривню, надало в оренду 8 апаратів, а два - подарувало. Чотири апарати – для КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня»і по 3 отримають Бердянськ та Мелітополь. Нові апарати штучної нирки - останнє слово у галузі гемодіалізних технологій, вони дають змогу надавати хворим якісну допомогу.

 

 

 

         13.05.2011 голова Запорізької обласної ради Павло Матвієнко під час робочої поїздки до м. Мелітополь та
м. Бердянськ вручив керівникам КУ «Територіальне медичне об’єднання «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги»Мелітопольської міської ради та Бердянській міській лікарні сертифікати на три апарати для гемодіалізу «Фрезеніус»5008.

 

 

 

19 – 20 .05. 2011 з нагоди Дня меланоми в м. Запоріжжя була проведена акція - безкоштовні огляди з метою профілактики та своєчасного лікування раку шкіри. В цілому оглянуто понад 150 осіб. На сьогодні це захворювання є значною проблемою в регіоні,Україні і в цілому в світі. В Запорізькій області щорічно реєструється до 1 тис. злоякісних новоутворень шкіри, в тому числі і меланом.

Запоріжжя, нарівні із столицею, успішно використовує сучасні медичні технології - епілюмінесцентну комп’ютерну дерматоскопію - єдиний в світі метод діагностики, що дозволяє без болю та біопсії виявити рак шкіри на ранніх стадіях. Цей метод 5 років успішно застосовується приватною клінікою лазерної медицини і косметології «Anabelle». Завдяки організації роботи в єдиному медичному просторі приватних та комунальних,держаних медичних закладів успішно вирішуються важливі питання щодо профілактики та своєчасного лікування онкозахворювань.

Безкоштовні огляди будуть також проведені серед дитячого населення напередодні Дня захисту дітей.

В Запорізькому державному медичному університеті (ЗДМУ) 20.05.2011 заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлана Бєляєва та головний позаштатний дерматовенеролог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Юрій Коваленко разом із науковцями ЗДМУ та приватною клінікою лазерної медицини і косметології «Anabelle»до Дня меланоми провели прес-конференцію для журналістів засобів інформації обласного центру та регіональних представників українських телеканалів.

 

 

 

30.05.2011 у КУ «Запорізький обласний онкологічний диспансер»голова Запорізької обласної ради Павло Матвієнко, начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Наталя Мотовиця та головний лікар КУ «Запорізький обласний онкологічний диспансер»Анатолій Горбенко, після капітального ремонту урочисто відкрили нове гінекологічне відділення.

Ремонт проводився протягом року, за цей час було освоєно 1300,0 тис. грн.: за рахунок обласного бюджету –
900 тис. грн., за позабюджетні кошти – 400 тис. грн. Пріоритетним напрямком роботи відділення є радикальність лікування у поєднанні з високим рівнем якості життя пацієнтів в майбутньому. Звертаючись до медичного персоналу відділення, Павло Матвієнко підкреслив: «Ви сьогодні робите велику справу – стоїте на варті охорони здоров`я жінок, які є життєвою основою української нації». І це дійсно так. За рік з використанням сучасних технологій в цьому відділенні виконується до 700 оперативних втручань.

Крім того, за рахунок централізованих постачань МОЗ України на суму 1400 тис. грн., придбано сучасне медичне обладнання, відремонтоване диспансерне відділення, закуплено устаткування для імуногістохімичної лабораторії
на 500 тис. грн., та єдиний в Україні апарат «Гістоз»для інтраопераційної діагностики, проведений капітальний ремонт приміщення для установки апарату променевої терапії «Агат».

Депутатський корпус області завжди допомагає медикам вирішувати нагальні проблеми лікування пацієнтів. На сесії прийнято достатньо цільових програм, у тому числі, і по онкології, які направлені на розвиток та утримання медичної галузі області.

 

 

 

14.06.2011. з нагоди Дня медичного працівника у приміщенні Запорізького обласного українського музично-драматичного театру імені В.Г. Магара відбулися урочистості, в яких взяли участь заступник голови Запорізької обласної ради Олександр Клепаков, заступник голови Запорізької облдержадміністрації Микола Ярмощук, начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Наталія Мотовиця, голова обласного комітету профспілки працівників охорони здоров’я Алла Тонковид, секретар Запорізької міської ради Юрій Каптюх, начальник управління з питань охорони здоров’я Запорізької міської ради, керівники відділів охорони здоров'я міст обласного підпорядкування; головні лікарі лікувально-профілактичних закладів області; головні позаштатні спеціалісти управління охорони здоров'я облдержадміністрації; керівники вищих медичних навчальних закладів; завідуючі клінічними кафедрами медичного університету та академії післядипломної освіти; директора медичних училищ; медичні працівники області; представники засобів масової інформації . Напередодні професійного свята за високий професіоналізм, відданість справі 14 лікарів нагороджено Почесними грамотами Міністерства охорони здоров’я України, 4 - орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм». Крім того, кращі із кращих медичних працівників нагороджені Почесними грамотами Запорізької обласної держадміністрації(12), Запорізької обласної ради (14); Запорізької міської ради (7) і управління охорони здоров’я Запорізької обласної держадміністрації (218). З нагоди професійного свята управління охорони здоров’я облдержадміністрації та обласний комітет профспілки працівників охорони здоров’я з метою підняття престижу професії медика і підвищення рівня професійної майстерності провели обласний конкурс професійної майстерності серед медиків лікувально-профілактичних закладів міст і сіл області. Напередодні Дня медичного працівника були підведені підсумки конкурсу. 25 переможців нагороджено дипломами .

Олександр Клепаков та Микола Ярмощук привітали медиків з професійним святом, вручили почесні грамоти та нагороди медикам і запевнили, що обласна влада і надалі буде всіляко підтримувати галузь охорони здоров’я. В сьогоднішніх складних економічних умовах заступник голови обласної ради та заступник голови облдержадміністрації підкреслили необхідність продовжити реформування галузі охорони здоров’я та раціонально використовувати бюджетні кошти.

 

 

 

Охорона здоров'я Запорізької області у своєму розпорядженні має значний кадровий потенціал вчених і практиків: 7 тис. 712 лікарів, 16 тис. 673 молодших медичних спеціалістів, які працюють у 668 лікувально-профілактичних закладах. Серед них - 62 Заслужених лікаря України; 10 Заслужених працівників охорони здоров’я; 7- Заслужених діячів науки і техніки; 7 нагороджені орденом княгині Ольги; 1 - орденом Ярослава Мудрого; 1-медаллю «За працю і звитягу», 1- медаллю «За врятоване життя», 32 – пам’ятною медаллю Запорізької облдержадміністрації «За розвиток Запорізького краю», 5 - пам’ятною медаллю Запорізької обласної ради «За заслуги перед Запорізьким краєм». Підготовкою та перепідготовкою медичних кадрів займаються 687 науково – педагогічних та 218 педагогічних фахівців у 6 медичних навчальних закладах: Запорізькому державному медичному університеті, Запорізькій медичній академії післядипломної освіти, двох Запорізьких, Бердянському і Мелітопольському медичних коледжах. Серед них: член - кореспондент НАН України, 133 доктора медичних наук, 467 кандидатів медичних наук, у тому числі – 648 професорів і 185 доцентів.

За останні роки з метою покращення методів діагностики і лікування в обласних та інших лікувально-профілактичних закладах регіону впроваджуються інноваційні технології. У обласному центрі функціонують практично всі центри спеціалізованої медичної допомоги, які є на базі центральних інститутів України. Один з кращих в Україні Центр мультиорганної трансплантації з відділенням гемодіалізу було створено майже 20 років тому на базі обласної клінічної лікарні. Перша в Україні пересадка серця була виконана саме в Запорізькому Центрі трансплантації в 2003 році членом - кореспондентом НАН України, професором Олександром Семеновичем Никоненком. Друга була проведена в 2007 році, а третя - в травні 2011 року.

Згідно з регіональним планом економічних реформ на 2010-2014 роки, підготовлений план-графік реформування системи медичного забезпечення Запорізької області. Пріоритетні напрямки розвитку галузі області - розвиток первинної медико-санітарної допомоги, покращання надання медичної допомоги дітям та матерям, інвалідам і ветеранам війни, праці, сільському населенню. З кожним роком все більше жителів Запорізької області мають змогу отримувати медичну допомогу у медичних закладах загальної практики /сімейної медицини. Сьогодні таких функціонує вже 109. Протягом 2010 року профілактичними оглядами охоплено понад 91тис. ветеранів війни. За результатами медичних оглядів оздоровлено у спеціалізованих закладах для ветеранів війни біля 3 тис.осіб цієї категорії громадян. У 2010 році на обласну програму соціальної підтримки ветеранів війни, праці, інвалідів та інших малозабезпечених громадян, які потребують допомоги, «Назустріч людям»з обласного бюджету було виділено 600 тис. грн. За рахунок цих коштів ветерани війни та праці і особи категорії «діти війни»отримали слухові апарати, штучні кришталики ока, ендопротези, електрокардіостимулятори. В поточному році на цю програму в обласному бюджеті передбачено 2,5 млн. грн.

 

 

 

07.07.2011 р. онкогематологічне відділення КУ «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня»отримало медичне обладнання (кардіомонітор інфузомати та системи до них, пульсоксиметри,) на суму 500 000 грн. Ці кошти були зібрані під час благодійного телемарафону «Любовь милосердствует», який проходив 7-го квітня за ініціативою запорізької єпархії. В поточному році КУ «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня»отримала близько 900 000 грн., значна частина яких була витрачена на закупівлю медикаментів, адже лікування однієї онкохворої дитини обчислюється сотнями тисяч гривень, тому нове обладнання – це вкрай необхідна допомога для дітей.

         Крім медичного обладнання представники запорізької єпархії вручили три цільових сертифікати маленьким пацієнтам, які потребують подальшого лікування.

         Також, під час проведення благодійної акції для онкохворих дітей, 1200 запоріжців, яким не байдуже життя маленьких пацієнтів, здали свою кров.

На проведення капітальної реконструкції поліклінічного відділення в Якимівській ЦРЛ у 2011 році заплановано 14 млн. гривень. На сьогодні вже проведені роботи з реконструкції систем водозабезпечення та водовідведення, заміни вікон на склопакети. За рахунок централізованих постачань Якимівська центральна районна лікарня придбала медичне обладнання на суму 56,5 тис. гривень, а саме дефібрилятор, пульсоксиметр, електрокардіограф, ларингоскоп.

 

 

 

14.07.2011 кабінет медичної допомоги підліткам та молоді, який функціонує з 2008 року в складі дитячої консультації комунального підприємства «Приморська центральна районна лікарня», отримав 90 відсотків позитивних результатів за стандартами надання медичної допомоги підліткам та молоді, що базуються на характеристиках послуг «дружніх до молоді», рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я, та відповідає вимогам щодо присвоєння статусу «Клініка дружня до молоді». Такий результат сертифікації експертами Українського методично-організаційного центру роботи кабінету на відповідність статусу «Клініка, дружня до молоді».

Аналогічні результати сертифікації експертами Українського методично-організаційного центру роботи кабінетів на відповідність статусу «Клініка, дружня до молоді»отримали кабінети медичної допомоги підліткам та молоді, що функціонують на базі дитячої лікарні м. Мелітополь та «ТМО «Бердянська міська дитяча лікарня та пологовий будинок».

Завдяки тісній співпраці медиків з організаціями, які опікуються проблемами підлітків та молоді, ця категорія населення активно відвідує кабінети щоб отримати індивідуальну консультацію та допомогу щодо збереження та зміцнення репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ- інфекції, формування здорового способу життя.

29.07.2011 під головуванням начальника управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Н. Я. Мотовиці відбулося розширене засідання колегії управління охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації «Про діяльність закладів охорони здоров’я області за І півріччя 2011 року та завдання щодо її удосконалення в умовах реформування»за участю заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Миколи Анатолійовича Ярмощука.

На засіданні колегії зазначено, що робота галузі у першому півріччі 2011 року була спрямована на реформування системи охорони здоров'я з метою підвищення якості і доступності надання медичної допомоги населенню області.

Головними завданнями керівників управлінь і відділів охорони здоров’я та лікувально-профілактичних закладів області, на які звернула увагу у своїй доповіді перший заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації С.І. Бєляєва, є створення центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), примірний статут яких уже затверджено МОЗ України, та продовження роботи щодо оптимізації ліжкового фонду медичних закладів. А також проведення з органами місцевої влади підготовчої роботи по відкриттю, після громадського обговорення, на базі стаціонарних відділень дільничних лікарень або вільних приміщень ЦРЛ, стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, яким потрібний в першу чергу постійний сторонній догляд та надання побутової допомоги.

Підводячи підсумки колегії, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації М.А. Ярмощук запевнив учасників колегії у підтримці реформ з боку обласних органів влади та націлив їх на виконання першочергових завдань щодо створення ЦПМСД, посилення роботи з метою закріплення на місцях медичних кадрів, зміцнення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів, в першу чергу щодо забезпечення їх санітарним транспортом. Микола Анатолійович також відмітив, що одним із пріоритетів є створення обласного перинатального центру.

У заключному слові начальник управління охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації Н.Я. Мотовиця підкреслила, що для успішного проведення реформ в системі охорони здоров’я керівникам лікувально-профілактичних закладів необхідно чітко спланувати їх стратегію та проводити широку інформаційну компанію із залученням засобів масової інформації з метою роз’яснення як медичним працівникам, так і населенню шляхів реформування галузі та необхідності змінити ставлення кожної людини до власного здоров’я.

 

 

 

З 01.08.2011 в м. Бердянськ на міському пасажирському маршруті № 10 курсує автобус РУТА-22 „Інва СПГ»2011 року випуску, який пристосований для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Це дозволило вирішити проблему з перевезенням вищевказаних осіб до геріатричного пансіонату. Це стало можливим за підтримки приватного підприємця Сопільняка Ю.В., який придбав цей автобус.

 

 

 

01.08.2011 за ініціативи управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації та підтримки органів обласної влади відбулося спільне засідання постійної комісії Запорізької облради з питань соціальної політики і праці, охорони здоров’я, материнства та дитинства і постійної комісії Запорізької міськради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення, де було прийняте важливе для Запорізької області рішення – відкрити обласний перинатальний центр на базі пологового будинку № 5 м. Запоріжжя. У засіданні взяли участь голова обласної ради Павло Матвієнко, його перший заступник Олександр Клепаков, заступник голови облдержадміністрації депутат обласної ради Микола Ярмощук, секретар міськради Володимир Кальцев і заступник міського голови Юрій Каптюх, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Мотовиця.

 Начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Н.Я. Мотовиця повідомила, що для створення обласного перинатального центру, закладу ІІІ рівня надання акушерської та неонатологічної допомоги, базового модельного центру, який буде формувати політику акушерської та неонатологічної допомоги в області та поширювати сучасні організаційно-медичні технології на всі акушерські стаціонари області, за попередніми підрахунками необхідно 40 млн.грн. Із державного бюджету згідно з заявкою, що подала робоча група управління до Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України з метою реалізації в нашому регіоні Національного Проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства»,буде виділено 30 млн.грн., із місцевого бюджету-10 млн.грн.

 

 

 

11.08.2011 управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації провело апаратну нараду з головними лікарями та заступниками головних лікарів з лікувальної роботи лікувально-профілактичних закладів міст та районів області, де розглядалися першочергові завдання щодо реформування галузі охорони здоров’я Запорізького регіону.

 Начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Н.Я.Мотовиця акцентувала увагу учасників засідання на необхідності активізувати роботу щодо створення центрів первинної медико-санітарної допомоги в районах. «Ми створюємо, - підкреслила Наталія Яківна, - новий тип медичних установ на базі існуючих центральних районних лікарень. Про закриття лікувально-профілактичних закладів та скорочення кадрів медичних працівників мова не йде. Фінансування системи медичної допомоги буде здійснюватися за програмно-цільовим принципом. Зараз в Міністерстві охорони здоров’я України розробляється цільова програма фінансування медичної допомоги первинного рівня, на фінансування якої буде виділятися від 25% до 30% коштів».

З метою підвищення обізнаності та відповідальності керівників медичних закладів щодо питань запобігання і протидії корупції на нараді виступила начальник управління державної служби Головного управління державної служби України в Запорізькій області Ольга Журба, яка ознайомила їх з Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», відповіла на питання.

Як удосконалити в сучасних умовах роботу щодо запобігання виникнення внутрішньолікарняних інфекцій в лікувально-профілактичних закладах учасникам наради розповіла керівник Служби організації інфекційного контролю Юлія Кожушна у своєму виступі на тему:«Європейський підхід щодо налагодження чистоти в лікувальних установах».

 

 

 

19.08.2011 відбулося урочисте відкриття лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини с. Новопилипівка та с. Новогородківка за участю голови Запорізької обласної ради Матвієнка П.Д., заступника начальника управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Шевченко Р.Л.

З метою наближення лікарської допомоги населенню Новопилипівська сільська рада прийняла рішення від 11.02.2011 №2 «Про реорганізацію системи охорони здоров’я на території Новопилипівської сільської ради»щодо реформування ФАПу с.Новопилипівка, ФАПу с. Тихонівка і ФПу с.Соснівка у лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини з 2-ліжками денного перебування хворих.

Для проведення реконструкції і капітального ремонту для Новопилипівської ЛАЗПСМ головою Новопилипівської сільської ради Федорченко Віктором Станіславовичем було використано 50222,45 грн. бюджетних коштів і 38000 грн. позабюджетних коштів. Директор агрофірми “Степове” Журавльов Віктор Григорович придбав для ЛАЗПСМ сухожарову шафу на суму 3625грн., директор агрофірми “Агроїл»Акулов Володимир Анатолійович придбав центрифугу на суму 4615 грн., депутат Запорізької обласної ради Балицький Євгеній Віталійович придбав для палати денного стаціонару тумбочки і ліжка.

Амбулаторія загальної практики сімейної медицини с. Новогородківка Мелітопольського району створена шляхом реорганізації Новогородківського фельдшерсько-акушерського пункту та фельдшерських пунктів сіл Степове і Маяк відповідно до рішення Новогородківської сільської ради від 29.06.2010 №5 і буде обслуговувати населення чисельністю понад 1100 мешканців.

Амбулаторія розташована у приміщенні будівлі, яка експлуатується з 1992 року.

Штатна чисельність медичного персоналу становить 15 осіб, у т.ч. головний лікар, лікар загальної практики, лікар стоматолог, середній медичний персонал та інш.

У 2009 році Новогородківська сільська рада стала переможцем у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування з проектом «Апробація медичної допомоги в умовах переходу до сімейної та страхової медицини», який було реалізовано у 2010 році

Протягом 2010 року проведено реконструкцію приміщення будівлі. Основні джерела фінансування робіт: державний бюджет – 100 тис. грн., районний бюджет – 69 тис. грн., бюджет Новогородківської сільської ради – 31 тис. грн., організації-партнери – 337,9 тис. грн.

У 2007 році Новогородківський фельдшерсько-акушерський пункт за рахунок централізованих постачань МОЗ України отримав комплект медичного обладнання. У разі наступного надходження медичного обладнання з МОЗ України, Новогородківська та Новопилипівська амбулаторії загальної практики/сімейної медицини будуть дооснащені.

 

 

 

23.08.2011 року за сприяння Ради профспілки залізничників і транспортних будівельників України, керівництва Укрзалізниці, Міністерства охорони здоров’я України і Всеукраїнського лікарського товариства, за участю КУ «Запорізький обласний центр здоров'я»на залізничних вокзалах м. Запоріжжя («Запоріжжя 1»та «Запоріжжя 2») відбулася соціальна акція «День здоров’я», присвячена 20-й річниці Незалежності України. Під час акції 450 працівників залізничного транспорту та пасажирів безкоштовно отримали консультації медичного характеру в мобільних офісах, які були розташовані в приміщеннях залізничних вокзалів.

Проведення заходу посприяло покращенню обізнаності населення щодо формування здорового способу життя, збереження власного здоров’я та здоров’я оточуючих.

 

 

 

09.09.2011 в сьогоднішніх умовах реформування охорони здоров’я особлива відповідальність лягає на плечі медиків щодо первинної профілактики хронічних неінфекційних захворювань - боротьби з факторами ризику та формування навичок здорового способу життя серед населення. Оскільки з одного боку, вони нерідко є носіями поведінкових факторів ризику, з іншого, їх позитивний приклад будь-що необхідний для формування і поглиблення в суспільстві ідеології здоров’я. На Всеукраїнській спартакіаді працівників охорони здоров'я, що проходила в Алушті з 3 по 6 вересня, медичні працівники із 22 областей України на власному прикладі ще раз продемонстрували переваги здорового способу життя.

Медики Запорізької області зайняли третє призове місце у загальнокомандному заліку, поступившись Закарпатській області та Львівській областям .

07 .09. 2011 року голова Запорізької облдержадміністрації Борис Петров під час робочої поїздки на підстанцію швидкої медичної допомоги Ленінського району (Лівобережна) обласного центру в присутності першого заступника начальника управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Світлани Бєляєвої та начальника управління з питань охорони здоров’я Запорізької міської ради Надії Севальнєвої вручив завідуючій підстанції Ларисі Риндіній новий сучасний дефібрилятор -монітор ДКИ – Н-10 «Аксион»вартістю майже 30 тис. грн. (28 тис.450).

Ця медична апаратура набагато збільшує шанси щодо врятування життя хворих. Завдяки дефібрилятору значно покращиться якість надання бригадами швидкої медичної допомоги екстреної меддопомоги жителям лівобережної частини та працівникам підприємств Ленінського району, а також мешканцям частини Орджонікідзевського району обласного центру.

 

 

 

14.09.2011 в КУ «Обласний медичний центр репродукції людини»після реконструкції відкрився сучасний операційний блок, в якому проводитимуться процедури ЕКЗ. Істотне поліпшення матеріально-технічної бази дозволить допомогти успішно вирішити проблеми безпліддя значно більшій кількості людей. З цієї нагоди Наталія Вікторівна Авраменко - головний лікар КУ «Обласний медичний центр репродукції людини», заслужений лікар України, к.м.н, голова постійної комісії Запорізької обласної ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення провела прес-конференцію для журналістів ЗМІ.

Таким чином зроблено ще один значний крок щодо збереження генофонду нації і здоров'я майбутнього покоління в Запорізькій області та в Україні в цілому. Вітчизняна медицина досягла значних успіхів у відновленні дітородної функції жінки, використовуючи допоміжні репродуктивні технології, в т.ч. екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Метод екстракорпорального запліднення (штучного запліднення пробірці") є найбільш ефективним сучасним методом лікування практично всіх видів жіночого та чоловічого безпліддя. Іноді ця методика є єдиним шансом мати дитину. Щорічно показники ефективності лікування поліпшуються.

Для жителів Запорізької області цей метод став більш доступним з 2005 року, коли відповідно до наказу МОЗ України від 29.11.2004г. № 579 з'явилася можливість проводити один цикл лікування абсолютного безпліддя методом штучного запліднення за державні кошти. Провідним лікувально-профілактичним закладом Запорізької області з питань лікування безпліддя, збереження репродуктивного здоров'я та планування сім'ї є

КУ «Обласний медичний центр репродукції людини». За 20 років роботи в Центрі накопичено значний досвід діагностики та лікування безпліддя, гінекологічних захворювань, а також профілактики абортів, ранньої діагностики вад розвитку плоду, невиношування вагітності. Для підвищення ефективності та доступності медичної допомоги в КУ «Обласний медичний центр репродукції людини»постійно впроваджуються новітні технології.

 

 

 

23.09.2011. Протягом тижня, що минув, заступник голови Запорізької облдержадміністрації Микола Ярмощук та начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Наталія Мотовиця зустрічалися з міськими головами міст області, головами райдержадміністрацій та головними лікарями центральних районних лікарень стосовно проведення роботи щодо створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги відповідно до наказу МОЗ України від 29.06.2011 № 384 «Про затвердження Примірного статуту Центру первинної медико-санітарної допомоги». А також, з метою більш раціонального використання бюджетних коштів широко обговорювалося питання щодо відкриття на базі стаціонарних відділень дільничних лікарень або вільних приміщень центральних районних лікарень стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, підпорядкованих органам праці та соціального захисту населення.

 

 

 

На виконання Програми економічних реформ України на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентноспроможна економіка, ефективна держава», Загальнодержавної програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини на період до 2011 року, затвердженої Законом України від 22.01.2010 № 1841-УІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 № 208 «Деякі питання удосконалення системи охорони здоров’я», наказу Міністерства охорони здоров’я України від 30.08.2010 № 735 «Про затвердження примірних етапів реформування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги».

Головам райдержадміністрацій, міськвиконкомів міст обласного значення поставлено завдання стосовно організації у ІІ півріччі 2011 року роботи щодо створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги відповідно до наказу МОЗ України від 29.06.2011 № 384 «Про затвердження Примірного статуту Центру первинної медико-санітарної допомоги». А також, з метою більш раціонального використання бюджетних коштів широко обговорюється питання щодо відкриття на базі стаціонарних відділень дільничних лікарень або вільних приміщень центральних районних лікарень стаціонарних відділень територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, підпорядкованих органам праці та соціального захисту населення.

 

 

 

30.09.2011 народний депутат України Олександр Пеклушенко під час робочої поїздки до Гуляйпільського району разом із головою Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяною Бахтеєвою зустрілися з головними лікарями центральних районних лікарень Запорізької області та обговорили питання щодо реформування галузі охорони здоров’я. Для вирішення кадрової проблеми Олександр Миколайович запропонував з метою закріплення медичних кадрів на місцях підвищити заробітну плату медикам у 1,5 рази і пообіцяв долучити до вирішення цього питання депутатів Верховної Ради України.

Крім того, Олександр Пеклушенко та Тетяна Бахтеєва передали Гуляйпільській центральній районній лікарні рентгенографічну діагностичну систему EVA-HF 750, кошти на придбання якої були зібрані депутатами. Завдяки новому обладнанню значно покращиться якість діагностики захворювань у жителів району.

Олександр Миколайович також пообіцяв забезпечити лікарню флюорографом та 2-ма машинами швидкої медичної допомоги.

 

 

 

20.10.2011 на базі КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер»під головуванням Олексія Ковальова - головного позаштатного онколога управління охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації, за участю першого заступника начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлани Бєляєвої відбувся «круглий стіл»з нагоди Всеукраїнського дня боротьби з захворюванням на рак молочної залози, що сьомий рік поспіль відзначається 20 жовтня в Україні, в т.ч. у Запорізькій області.

Проблема захворювань на рак молочної залози потребує уваги держави, громадськості. За даними реґіонарного канцер – реєстру КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер»в Запорізькій області, серед усіх хворих на злоякісні новоутворення частка жіночого населення у 2010 році склала 53,5% (2009- 52,7%). Серед провідних локалізацій - рак молочної залози (18,7%). А смертність і летальність від цього захворювання, завдяки збільшенню питомої ваги хворих, охоплених спеціальним висококваліфікованим лікуванням, та впровадженню новітніх методів лікування, стабілізувались.

         Учасники «круглого столу»акцентували увагу на тому, що з метою профілактики раку молочних залоз головну увагу при проведенні санітарно-просвітницьких заходів необхідно приділяти пропаганді здорового способу життя - основі профілактики всіх онкологічних захворювань, в т.ч. раку молочної залози. А також нагадувати, що здоров'я жінки багато в чому залежить від неї самої. Незважаючи на постійну зайнятість, слід все ж знаходити час для збереження і зміцнення свого здоров’я. Щоб не допустити розвитку раку молочної залози необхідно своєчасно - на ранніх стадіях, виявити патологію та провести кваліфіковане лікування. Велике значення для раннього виявлення патології молочних залоз має їх просте щомісячне самообстеження та щорічні профілактичні огляди у лікаря-гінеколога за місцем проживання, роботи чи за власним вибором, мамографія. Мамографія з метою профілактики рекомендується 1 раз на 2 роки у віці після 45 років, 1 раз на рік - після 55 років. В лікувально-профілактичних закладах Запорізької області є 7 мамографів, на базі КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер»функціонує мамологічний кабінет, оснащений згідно з існуючими нормативами.

         - Світлана Бєляєва сказала, що питання щодо забезпечення лікувально-профілактичних закладів мамографами у відповідності до існуючих потреб знаходиться на контролі у голови Запорізької обласної державної адміністрації Петрова Бориса Федоровича. Ми сподіваємось, що згідно з програмою щодо забезпечення всіх лікарень нашої країни мамографами, розробку якої ініціював прем'єр-міністр України Микола Азаров, область отримає вітчизняні мамографи, що не поступаються за якістю зарубіжним аналогам.

         - Олексій Ковальов підкреслив, що санітарно-просвітницьку роботу щодо профілактики раку молочної залози необхідно посилити серед дітей та молоді. Широке впровадження в практику в лікувально-профілактичних закладах новітніх методів діагностики сьогодні дає можливість розпізнавати на ранніх стадіях злоякісні новоутворення, особливо візуальних форм, до яких відноситься і рак молочної залози. Тривалість життя хворих на рак молочної залози після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (так звана нульова, перша і максимум друга стадія) за умови ,- підкреслив він,- своєчасно проведеного лікування в спеціалізованих медичних закладах - онкодиспансерах, - понад 25 років. На початкових стадіях раку молочної залози, коли пухлина ще має малий розмір (до 2 см) і немає метастаз в регіонарних лімфатичних вузлах, спеціалісти КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер»застосовують сучасний метод хірургічного лікування у вигляді органозберігаючих операцій. Успішно застосовується також внутрішньоартеріальна хіміотерапія при місцево розповсюдженому раку молочної залози. За консультацією та кваліфікованим лікуванням всі жителі області мають можливість звертатись до КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер»за адресою: м. Запоріжжя, вул.Культурна, 117А, телефон реєстратури (0612) 96-86-95.

 

 

 

27.10.2011 з метою покращення організації служб функціональної та лабораторної діагностики в області та виявлення і лікування туберкульозу начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Н.Я. Мотовиця провела селекторну нараду з головними позаштатними спеціалістами управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації: ендоскопістом, з ультразвукової діагностики, лаборантом, та керівниками лікувально-профілактичних закладів області. Завдяки сучасній діагностичній апаратурі та розвиненій службі функціональної та лабораторної діагностики, а також висококваліфікованим спеціалістам, в Запорізькій області надається можливість досконало, своєчасно, на ранніх стадіях діагностувати та лікувати захворювання. Також було акцентовано увагу на вирішенні питань організації своєчасного виявлення туберкульозу та лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі.

Завдяки вжитим організаційним заходам, активному впровадженню соціальних програм, ситуація щодо захворюваності на туберкульоз стабілізувалась. З початку 2011 року у порівнянні з аналогічним періодом 2010 року показник захворюваності на туберкульоз становить 47,5 на 100 тис. населення (2010 рік - 47,6), захворюваність на туберкульоз серед дитячого населення зменшилась на 19,1 % або з 6,8 до 5,5 на 100 тис. дитячого населення. Смертність від туберкульозу за звітний період у порівнянні з аналогічним періодом 2010 року зменшилась на 23,4 % або з 12,8 до 9,8 на 100 тис. населення.

Значно покращилися показники ефективності лікування, показник частоти переривання лікування туберкульозу: з 30% у 2006 році (на початок дії програм) до 5,5%) у 2010 році.

         Для того, щоб покращити ефективність боротьби з туберкульозом в області, підкреслювалось на селекторі, насамперед необхідно посилити просвітницьку роботу з населенням. Жителі регіону мають усвідомити всю серйозність проблеми та важливість співпраці із медичними працівниками: своєчасно проходити профілактичні флюорографічні огляди, а в разі необхідності - повний курс лікування. Сьогодні туберкульоз виліковний, за умови його вчасного виявлення та проведення повного курсу безкоштовного лікування під контролем медпрацівників.

 

 

 

03.11.2011 з нагоди Всеукраїнського тижня підтримки грудного вигодовування, який у цьому році проводиться з 31 жовтня по 06 листопада під гаслом : «Розкажіть мені про грудне вигодовування», в КУ «Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня»відбувся «круглий»стіл – «Стан впровадження галузевої Програми «Підтримки грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки».

Заступник начальника управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Раїса Шевченко розповіла про переваги грудного вигодовування та діяльність закладів охорони здоров’я, які сертифіковані на статус «Лікарня, доброзичлива до дитини»

Грудне вигодовування - це найкращий і найбезпечніший спосіб вигодовування дитини. Професор Стюарт Форсіс з Великої Британії сказав: «... дитина мільйонера, який отримує найдорожчу молочну суміш, знаходиться в найгірших умовах у перспективі розвитку, ніж дитина бідної жінки, який отримує виключно грудне молоко». Кожна дитина має право на забезпечення його раціональним харчуванням, яке сприяє повноцінному анатомічному, фізіологічному розвитку і формуванню здоров'я, - записано в Міжнародній Конвенції про права дитини. Одним з кращих способів забезпечення росту і розвитку дитини є грудне вигодовування. Саме на формування здоров'я дітей з раннього віку, шляхом забезпечення підтримки грудного вигодовування на всіх етапах надання медичної допомоги дітям і матерям, спрямована Ініціатива «Лікарня, доброзичлива до дитини»Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

У 1995 році Україна приєдналася до Міжнародного співробітництва з питань підтримки успішного та тривалого природного вигодовування немовлят. У 1996 році Міністерством охорони здоров'я України було прийнято Програму підтримки грудного вигодовування в Україну, мета якої - популяризація в країні природного вигодовування і збільшення його тривалості для зміцнення здоров'я дітей і матерів. Відповідно до Програми, в систему охорони здоров'я матері і дитини поступово вводилися сучасні ефективні принципи підтримки лактації та грудного вигодовування, перебудовувалася робота родопомічних закладів, дитячих лікарень і поліклінік. Сьогодні новонародженого з перших хвилин після народження прикладають до грудей матері, мати цілодобово знаходиться в палаті разом з дитиною; новонароджений вигодовується тільки грудним молоком. Дитину прикладають до грудей на його вимогу, тобто тоді, коли він проявить бажання, тривалість годування також визначається його потребами.

 Понад 60% дітей в Україні народжується в родопомічних закладах, які сертифіковані на відповідність званню «Лікарня, доброзичлива до дитини». У Запорізькій області працює 11 таких установ: у м.Запоріжжя - пологові будинки № 1, № 3, № 4, № 5, № 9, жіночі консультації міської лікарні № 8, поліклініки ім. 8 Березня, дитяча поліклініка № 3, в області

Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» складає в Україні 67,4 %, в Запорізькій області -49,8%. Питома вага сертифікованих родопомічних закладів (пологові будинки та пологові відділення) в Україні складає 33,9%, в цілому по Запорізькій області – 26,8%, по м. Запоріжжя - 100%.

В Україні статус «Лікарня, доброзичлива до дитини»присвоєно 325 закладам охорони здоров’я. Вони функціонують у всіх регіонах нашої країни. В Запорізькій області таких закладів – 11. Отримали статус 220 дитячих ЛПЗ – 22,9%, в Запорізькій області – 3 дитячих ЛПЗ: дитяча поліклініка № 3 Запоріжжя, ТМО „Бердянська дитяча лікарня та пологовий будинок”, Мелітопольська міська дитяча лікарня. Вона наголосила, що найкращий спосіб вигодовування дітей – це початок грудного вигодовування протягом першої півгодини від народження дитини, виключно грудне вигодовування до 6-ти місяців та продовження грудного вигодовування до двох років і більше. Грудне вигодовування має позитивні коротко та довготривалі наслідки для здоров’я дітей та матерів. Окрім того, воно сприяє досягненню Цілей Тисячоліття ООН, а саме 4-ої цілі: зниження дитячої смертності та 5-ої: покращення здоров’я матерів.

 За словами керівника регіонального організаційно-методичного центру „Підтримка грудного вигодовування»Наталії Міренкової запорізькі медики протягом останніх років значно розширили роз'яснювальну роботу про переваги грудного вигодовування. У Запорізькій області на природному вигодовуванні до 6 місяців знаходиться понад 40% новонароджених.

 На зустрічі виступила заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Раїса Шевченко, Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, сертифікованих на відповідність статусу „Лікарня, доброзичлива до дитини” значно збільшилась і становить в Україні 67,4 %, в Запорізькій області -49,8%.

Як свідчать дослідження, чим більше з 10 кроків втілюється на місцях, тим вища вірогідність досягнення жінками успіху у грудному вигодовуванні. Це є безперечно запорукою покращання здоров’я дитини на всьому життєвому циклі.

 

 

 

12.12. 2011 начальником управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації призначено Андрія Григорійовича Запорожченка, 1971 року народження, магістра медицини, кандидата медичних наук.

         Андрій Григорійович закінчив у 1998 році Запорізький державний медичний університет, потім магістратуру і аспірантуру. У 2003 році успішно захистив дисертацію і продовжив свою практичну та наукову діяльність на посаді асистента кафедри дитячої хірургії Запорізького державного медичного університету. За сумісництвом працював лікарем - урологом урологічного відділення та завідувачем ендоскопічним відділенням КУ «Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня № 5»   м. Запоріжжя.

         З серпня 2005 року працював дитячим лікарем-хірургом з надання екстреної допомоги у приймальному відділенні Дніпропетровської обласної дитячої клінічної лікарні, а за сумісництвом – дитячим лікарем –урологом відділення урології. З квітня 2006 року по вересень 2007 працював дитячим лікарем – хірургом хірургічного відділення та відділення малоінвазивних методів діагностики і лікування Дніпропетровської обласної дитячої клінічної лікарні.

         З вересня 2007року Андрій Григорійович Запорожченко був призначений на посаду заступника директора з хірургічної роботи Дніпропетровської обласної дитячої клінічної лікарні.

         За чотири роки роботи на посаді заступника директора докладав немало зусиль щодо впровадження сучасних методик діагностики та лікування.

         09.12.2011 розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 07.12.2011 № 185 – к Андрій Григорійович Запорожченко призначений на посаду начальника управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації за погодженням з Міністерством охорони здоров’я України.

 

 

 

13.12.2011 на телеканалі «Запоріжжя»Запорізької обласної державної телерадіокомпанії у програмі «По суті»в прямому ефірі начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Запорожченко А.Г. та провідні фахівці лікувально-профілактичних закладів обласного центру, депутати Запорізьких обласної та міської рад обговорювали питання «Від чого залежить успішність проведення реформ у медицині?».

 З метою вивчення громадської думки щодо цього питання під час телепередачі було проведене інтерактивне опитування населення області, потенційних глядачів телепрограми. Аналіз відповідей дає можливість разом з органами влади області зробити висновки щодо нагальної ситуації з питань реформування охорони здоров’я та вжити необхідних заходів для підвищення ефективності і доступності медичної допомоги населенню.

 

 

 

У грудні 2011 на виконання п. 9 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1484-р «Деякі питання поліпшення медичного забезпечення інвалідів»на станції швидкої медичної допомоги в м. Мелітополь впроваджено систему оперативного виклику швидкої медичної допомоги до хворих інвалідів по слуху. Для поліпшення екстреного медичного забезпечення інвалідів по слуху їх дані (номер мобільного телефону, адреса, прізвище) внесені в базу даних спеціального мобільного телефону, який придбала адміністрація КУ «Мелітопольська міська СШМД». Для зручності виклику всі бригади швидкої медичної допомоги міста умовно поділені на групи з присвоєнням номера:

- №1 – загально профільна лікарська бригада (виїжджає на виклики з приводу втрати свідомості, серцеві напади, коми, дорожньо-транспортні пригоди, шокові стани, травми, кровотечі та поранення з тяжким перебігом);

- №2 – спеціалізована психоневрологічна бригада (виїжджає при розладі психіки, судоми, гострі порушення мозкового кровообігу);

- №3 – педіатрична бригада (виїжджає для надання медичної допомоги дітям);

- №4 – фельдшерська бригада (виїжджає на виклики з приводу болю у черевній порожнині, бронхіальної астми та обструктивних бронхітів, пологів, алергічних реакцій, травм, поранень).        

Інформація щодо правил оперативного виклику швидкої медичної допомоги до хворих інвалідів по слуху, в.т.ч. щодо кодування бригад швидкої медичної допомоги, доведена до голови Мелітопольського Товариства глухих, кожного інваліда та адміністрацій лікувально-профілактичних закладів м. Мелітополь.

         Таким чином, 64 жителя м. Мелітополь з вадами слуху та мови відтепер мають змогу у разі необхідності викликати бригаду швидкої медичної допомоги, надіславши SMS-повідомлення з мобільного телефону.

 

 

 

21.12.2011 відбулася колегія управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації «Про стан виконання Програми боротьби з онкологічними захворюваннями в Запорізькій області на період до 2016 року та організації надання допомоги дитячому населенню з онкологічними захворюваннями». Друге питання було присвячене стану реформування галузі охорони здоров’я Запорізької області у 2011 році та завдання на 2012 рік.

В роботі колегії взяв участь заступник голови облдержадміністрації Ярмощук М.А. заступники голів районних держадміністрацій з гуманітарних питань, керівники відділів охорони здоров'я міст обласного підпорядкування та районів області, лікувально-профілактичних закладів області; головні позаштатні спеціалісти управління охорони здоров'я облдержадміністрації; завідуючі клінічними кафедрами Запорізького державного медичного університету та Запорізької медакадемії післядипломної освіти; директори медичних коледжів, представники засобів масової інформації.

         У своєму виступі начальник управління охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Запорожченко А.Г. охарактеризував стан здоров’я населення та галузі охорони здоров’я в Україні, висвітлив основні етапи реформування галузі. Він підкреслив нагальну потребу проведення реформ в системі охорони здоров’я України, в т.ч. Запорізької області. В кінцевому результаті це матиме позитивний вплив на здоров’я населення, сприятиме підвищенню ефективності та доступності медичної допомоги. Він закликав керівників лікувально-профілактичних закладів та органів місцевої влади об’єднати зусилля і не зволікати з реорганізацією в першу чергу первинної медико-санітарної допомоги в містах та районах області.

         Заступник голови облдержадміністрації Ярмощук М.А. акцентував увагу на тому, що у Запорізькій області певна кількість позицій по реформуванню первинного рівня надання медичної допомоги вже виконано. Реформування проводиться і обов’язково буде проводитись і надалі з урахуванням специфіки кожного регіону області. Він закликав керівників лікувально-профілактичних закладів та органів місцевої влади активізувати діяльність, працювати злагоджено та постійно роз’яснювати населенню своїх регіонів переваги проведення реформ в галузі.