Аналіз діяльності медичних фахівців

з питань формування здорового способу життя та гігієнічного виховання населення області за 2016 рік

 

Для збереження громадського здоров'я надзвичайно актуальним є завдання формування у суспільства світогляду, норм, ідеалів і зразків здорового способу життя, який не тільки знижує ймовірність появи хвороб, але і дозволяє зміцнювати життєві сили людини на основі використання традиційних і нетрадиційних методів профілактики і лікування захворювань.

Телебачення, радіо і преса, виконуючи просвітницькі, інформаційні, культурно-духовні функції, здатні підвищити інтерес людей до проблем підтримки високого рівня свого здоров'я.

Упродовж звітного періоду в друкованих засобах масової інформації області, в тому числі на сторінках інтернет-видань розміщено 2256 матеріалів про діяльність галузі охорони здоров’я, формування здорового способу життя та профілактики захворювань.

За результатами проведеного моніторингу ЗМІ найбільшу кількість публікацій розміщено на сторінках обласних медичних видань «Пульс» і «Пульс-норма» та обласної офіційної громадсько-політичної газети «Житомирщина». Також питання охорони здоров’я широко висвітлювалися у регіональних ЗМІ: Новоград-Волинським міськрайТМО, Олевською ЦРЛ, Коростенськими, Коростишівськими, Бердичівськими ЛПЗ, обласною клінічною лікарнею ім. О. Ф. Гербачевського, обласною дитячою клінічною лікарнею, обласним перинатальним центром, обласною психіатричною лікарнею № 1, обласним медичним центром здоров’я та спортивної медицини, центральними міськими лікарнями № 1 та № 2 м. Житомира та навчальними медичними закладами.

За участі медичних фахівців упродовж 2016 року вийшли в ефір по телебаченню 2435 матеріали (програми, передачі, інформаційні сюжети для випуску новин тощо) присв’ячені актуальним питанням охорони здоров’я.

Питання реформування галузі охорони здоров’я області знайшли своє висвітлення в інформаційних випусках таких Всеукраїнських телеканалів, як «СТБ», «ІСТV» та «2+2».

На Житомирському обласному телебаченні щопонеділка проходили «прямі ефіри» за участі керівництва УОЗ та провідних фахівців області. Упродовж звітного періоду вийшло 39 прямих ефірів та 14 програм «Ваше здоров’я».

Обласні та міські ЛПЗ активно співпрацювали з обласним телеканалом «Союз-ТV», з телеканалом громадського телебачення «СК-1».

Плідною є співпраця установ і закладів охорони здоров’я області з Житомирським обласним радіо, де підготовлено чимало матеріалів для програм: «Здоров’я», «Акценти тижня», «Час по-європейськи», «Довкола подій», «Сучасниця», інформаційних випусків «Новини Житомирщини» та FM радіо «Житомирська хвиля» де матеріали медичної спрямованості прозвучали в програмі «Життя без хвороб». Крім того, поширювались матеріали медичного спрямування на Першому каналі Національного радіо України. Загалом, упродовж 2016 року по обласному, районних та відомчих радіо прозвучали в ефірі 5756 матеріалів.

Керівництвом галузі, прес-центром ОМЦЗСМ та провідними медичними фахівцями проведено 60 прес-конференцій та прес-брифінгів з таких актуальних питань, як: реформування галузі охорони здоров’я, реімбурсація ліків, проведення імунізації населення проти поліомієліту; протидія туберкульозу та ВІЛ/СНІДу; боротьба з онкологічними та серцевими захворюваннями; репродуктивне здоров’я та планування сім’ї; популяризація здорового способу життя тощо.

Фахівцями охорони здоров’я підготовлено для представників регіональних засобів масової інформації 198 прес-релізів та інформаційних повідомлень.

Прес-центр ОМЦЗСМ активно використовує у своїй діяльності такі форми роботи, як проведення прямих телефонних ліній та Днів відкритих дверей.

На сайті управління охорони здоров’я у рубриці «Новини» прес-центром ОМЦЗСМ розміщено 338 інформаційних публікацій. Крім того, на сайті ОДА розміщено 155 інформаційних публікацій від управління охорони здоров’я облдержадміністрації.

У 2016р. на сайті УОЗ відкрито нову рубрику «Лікарям-інтернам», де розміщено відповідну нормативну базу з посиланнями на відповідні документи, а також методичні матеріали з даної тематики.

Доволі успішною є висвітлення питань УОЗ та всієї галузі охорони здоров’я області у соціальній мережі Facebook на спеціальній сторінці «Управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації», а також відкритих групах УОЗ: «Реформування охорони здоров’я», «Актуальні питання галузі», «Первинна профілактика та здоровий спосіб життя», «Цікаві факти про медицину. Відкритий доступ до інформації, поширення публікацій та інформаційних повідомлень через Інтернет сприяє обміну думками та досвідом з представниками медичної спільноти, а також є додатковим джерелом інформації для користувачів медичних послуг та своєрідним зворотнім зв’язком з ними.

На сайті УОЗ ОДА фахівці ОМЦЗСМ систематично поповнювали актуальними матеріалами рубрики «Здоровий спосіб життя», «Ваше здоров’я», «Грип», «Новини», «Задоволеність медициною». Крім того, здійснювалось наповнення рубрики «Важливо» відеоматеріалами.

Упродовж звітного періоду фахівці обласного медичного центру здоров’я та спортивної медицини надавали методичну підтримку медичним фахівцям. Зокрема, підготовлено та надіслано в медичні заклади області методичні рекомендації щодо особливостей взаємодії фахівців охорони здоров’я з засобами масової інформації, методики проведення соціологічних досліджень, положення про проведення інформаційно-просвітницького соціального проекту та 11 інформаційних листів з рекомендаціями по проведенню заходів до днів боротьби з глаукомою, цукровим діабетом, серцево-судинними захворюваннями, захисту дітей від сексуальної експлуатації, підтримки грудного вигодовування, обережного використання антибіотиків, до проведення Всесвітніх днів: щитоподібної залози, боротьби з тютюнопалінням, психічного здоров’я, проведення акції «Серце до Серця».

Підвищує ефективність профілактичного втручання використання допоміжних матеріалів у вигляді пам’яток, буклетів, флаєрів, плакатів тощо.

Адекватне фінансування – одна з необхідних умов для здійснення видавничої діяльності. Упродовж останніх років ця діяльність, незважаючи на свою актуальність не фінансувалася. Тому, обласним медичним центром здоров’я та спортивної медицини, залучалися кошти зацікавлених громадських організацій, фірм партнерів (виробників медичного обладнання), обласної організації Товариства Червоного Хреста України завдяки яким видано 31 найменування різнотематичної літератури (пам’ятки флаєра, листівки) тощо накладом 25587 примірники, в тому числі 6 видів іншої поліграфічної продукції (плакати, санбюлетені, сіті-лайти, банера) накладом 9187 примірники. Варто зазначити, що в медичних газеті «Пульс-Норма» було надруковано санітарний бюлетень щодо профілактики грипу, накладом 3080 екз.

Крім того, упродовж року ОМЦЗСМ поширено в лікувально-профілактичні закладі області 17 видів плакатів, буклетів, флаєрів, пам’яток, календарів, накладом 36152 екз.

З метою діагностування рівня здоров’я, популяризації здорового способу життя серед населення, надання консультацій кваліфікованими спеціалістами з питань зміцнення та збереження здоров’я, загартовування, раціонального харчування, відмови від шкідливих звичок тощо в обласному медичному центрі здоров’я та спортивної медицини працює консультативно-оздоровчий відділ. Упродовж 2016 року за програмою «Паспорт здоров’я» обстежено 1775 осіб.

Насильство в сім’ї залишається однією з основних проблем сьогодення, що не втрачає свою актуальність в українському суспільстві. Здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, протидії та запобіганню будь-яким його проявам мають відповідну підтримку на державному рівні. З метою надання медико-психологічної допомоги постраждалим на базі ОМЦЗСМ працює обласний центр медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім’ї, до якого упродовж 2016 року звернулося 18 осіб.

З метою удосконалення професійної компетентності медичних фахівців, оновлення інформаційного та методичного забезпечення лікувально-профілактичного процесу, поширення перспективного досвіду в інформаційно-освітній діяльності, впровадження отриманих знань для вирішення проблем пов’язаних з незадовільним станом громадського здоров’я упродовж 2016 року проводились навчальні заходи.

Зокрема, з інструкторами та відповідальними за санітарно-освітню роботу проведено 2 семінари (охоплено112 особи). Крім того, проведено 556 семінарів, (конференцій, тренінгів, майстер-класів) та 2322 окремих занять (виступів, доповідей) за участю лікарів, молодших медичних працівників та фахівців інших відомств.

Упродовж 2016 року фахівцями ОМЦЗСМ, інструкторами та відповідальними за санітарно-освітню роботу проводилося індивідуальне консультування спеціалістів медичних та немедичних установ (освітян, журналістів, представників громадських організацій тощо) щодо особливостей та методики використання форм, методів поширення медичних і гігієнічних знань. Загалом проконсультовано 2544 особи.

Питання організації та проведення інформаційно-освітньої роботи серед населення пов’язувалися з основними завданнями, які стоять перед службами на місцях, періодично контролювалося їх виконання та обговорювалося на медичних радах та оперативних нарадах. Однак адміністрації Пулинського ЦПМСД, Емільчинської та Ружинської ЦРЛ, Новоград-Волинського райЦПМСД, обласного медичного центру вертебрології і реабілітації, обласного протитуберкульозного диспансеру, упродовж останніх років не заслуховують дане питання на медичних радах.

Упродовж 2016 року медичними працівниками області проводились соціологічні дослідження, які мали на меті визначити рівень обізнаності населення щодо факторів ризику виникнення захворювань та задоволеності медичними послугами, що надаються в ЛПЗ області. Загалом проведено 297 анкетувань, якими охоплено 42185 респондентів. Натомість жодного анкетування не проведено медичними працівниками Брусилівської, Лугинської, Ружинської та Коростенської ЦРЛ, Радомишльського та Романівського ЦПМСД.

В останні роки медична спільнота все частіше висловлює глибоке занепокоєння щодо масштабів поширеності неінфекційних захворювань. Тому, школи здоров’я, як одна з медичних інформаційно-профілактичних послуг, повинні стати моделлю розвитку нового напрямку в практиці профілактичної медичної допомоги, перш за все в первинній ланці охорони здоров’я.

Загалом, упродовж звітного періоду в області діяли 725 шкіл здоров’я для хворих на цукровий діабет, бронхіальну астму, артеріальну гіпертензію, хвороби нирок та щитовидну залозу, в яких пройшли навчання 17219 осіб.

За відповідною програмою в області проводилось навчання хворих на туберкульоз (діяли 12 шкіл, охоплено 1195 хворих). .

Крім того, у лікувально-профілактичних закладах області функціонували школи здоров’я для видужуючих хворих. Упродовж 2016 року в них охоплено навчанням 245115 осіб (83,6 % від загального числа виписаних із стаціонару).

З метою надання вагітним жінкам, їх партнерам, членам їх сімей, матерям, які мають дітей різного віку інформаційної й консультативної підтримки у підготовці до пологів, розвитку, вихованні і догляду за дитиною, в школах материнства і матерів пройшли навчання 17705 вагітних (84,9 %), 13233 породіллі (100 %), 9792 матері, які мають дітей 1-го року життя (74,6 %), 8754 матері, госпіталізовані з грудною дитиною (99,2 %) та 25940 матерів, які мають дітей дошкільного віку (95,3 %).

Процес виховання свідомого ставлення дітей та молоді до власного здоров'я, здоров'я інших людей здійснювався шляхом передачі знань, формування умінь і навичок зміцнення та збереження здоров'я, виконання практичних дій здорового способу життя через лекторії здоров’я в яких, за відповідною програмою, навчено медичними працівниками – 21967 осіб. Упродовж останніх років не організовано навчання учнівської молоді медичними фахівцями Андрушівського, Коростенського, Хорошівського, Лугинського, Народицького, Новоград-Волинського, Попільнянського, Романівського, Овруцького, Олевського, Пулинського, Черняхівського, Чуднівського ЦПМСД, Новоград-Волинського міського ЦПМСД.

Широко використовуються за місцем проживання населення традиційні форми масової і групової санітарно-освітної роботи: лекції (проведено 35831, охоплено 779691 особу), індивідуальні та групові бесіди (проведено 631993, охоплено 3488709 осіб), вечори запитань та відповідей, тематичні вечори та круглі столи (проведено 497, охоплено 13034 особи).

Упродовж року в закладах охорони здоров’я розміщено 8237 санітарних бюлетенів. Згідно звітних даних жодного санбюлетня не розміщено в ЛПЗ Житомирського району, обласних диспансерах: шкірно-венерологічному, онко- та наркологічному, обласному центрі крові, стоматологічній поліклініці № 2 м. Житомира.

Завдяки співпраці ОМЦЗСМ з ПП «Яспис» медичні заклади м. Житомира безкоштовно забезпечені соціальними санбюлетнями на різнотематичну тематику в кількості 226 екземплярів.

В рамках просвітницьких кампаній та до актуальних проблем охорони здоров’я у бібліотеках та холах медичних та немедичних закладів було розгорнуто 2007 тематичних виставок та соціальних ярмарок. Жодної виставки неорганізовано в Андрушівській ЦРЛ та ЦПМСД, Житомирській ЦРЛ, Брусилівському, Коростенському, Коростишівському, Лугинському, Народицькому, Радомишльському, Чуднівському, Пулинському, Ново-Борівському та Іршанському ЦПМСД, Романівській ЦРЛ та ЦПМСД, Ружинській ЦРЛ та ЦПМСД.

Консультативну допомогу населенню з питань ЗСЖ надавали медичні фахівці по телефону довіри (проконсультовано 369 осіб) та телефони «гарячої лінії» (проконсультовано 1349 осіб), що працюють в області. Крім того, надано 597 письмових консультацій.

Пропаганда здорового способу життя, культивування цінностей здоров’я, профілактика захворювань проводились медичними фахівцями через відеолекторії здорового способу життя, які працюють у лікувально-профілактичних закладах області. Упродовж року проведено 10968 демонстрації фільмів, якими охоплено 130061 особа. Не організована робота відеолекторію в Баранівському, Брусилівському, Коростенському, Лугинському, Попільнянському, Романівському, Радомишльському, Ружинському, Пулинському, Нов.-Волинському рай ЦПМСД, Ємільчинській, Романівській, Ружинській ЦРЛ, стоматологічних поліклініках № 1 та № 2 м. Житомира, міській дитячій стоматологічній поліклініці, обласному медичному стоматологічному об’єднанні, обласних шкірно-венерологічному та онкологічному диспансерах, обласному госпіталі ветеранів війни.

Профілактика не може бути успішною лише за рахунок сил охорони здоров’я – необхідне тісне співробітництво з іншими секторами суспільства. Саме таке партнерство за активної участі самого населення дозволяє з’єднати ресурси для проведення спільної профілактичної роботи і впливати на поведінку населення через різні сектори суспільства.

Упродовж звітного періоду фахівцями охорони здоров’я спільно із зацікавленими управліннями, засобами масової інформації та громадськими організаціями («Жіночий інформаційно-консультативний центр», «Територія, здоров’я краси та успіху», «Тверезий Житомир», «Прорив Перемога», «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ\СНІД», «Перспектива», «Паритет», «Житомирська обласна Федерація фігурного катання на ковзанах», «Всеукраїнська Академія Автентики», «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій», «Громада і закон», «Все робимо самі», «Центр здорової молоді», «Сучасний формат», «Арт-Село»), благодійними організаціями (Всеукраїнська благодійна організація «АСЕТ», «Серце до серця», «Планета для дітей»), благодійними фондами («Сім’я», «Нехай твоє серце б’ється», «Місія в Україну»), фармацевтичними компаніями, Товариством Червоного Хреста, соціальними службами, освітянами, працівниками культури, релігійними громадами, реабілітаційними центрами, навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області, студентами та викладачами навчальних медичних закладів та агроекологічного університету проведено 477 цільових акцій, Всесвітніх та Всеукраїнських днів, пов’язаних з охороною здоров’я. Зокрема: до днів боротьби з раком, глаукомою, атопічним дерматитом, остеопорозом, цукровим діабетом, артеріальною гіпертензією, ВІЛ/СНІДом, захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Акції до тижня грудного вигодовування, тижня планування сім’ї, тижня безпеки дорожнього руху, місячник боротьби з туберкульозом.

Крім того, проведено акції з дітьми та студентською молоддю «Рух, здоров’я, краса!», «Подаруй радість дитині», «Я люблю Україну свою», «Місто професій в Житомирі», «Житомир – живи здорово!», «Серце до серця», «Молодь – за мир і процвітання України», «Перлина Полісся – 2016», «День святого Миколая» тощо.

З метою покращення пропаганди та формування засад здорового способу життя, гігієнічного виховання населення необхідно:

1.              Сприяти просуванню, координації та організації співпраці з органами виконавчої влади, громадами, закладами культури та освіти, службами у справах сім’ї, молоді та спорту, засобами масової інформації, неурядовими та міжнародними благодійними організаціями в реалізації заходів у сфері громадського здоров’я та промоції здорового способу життя.

2.              Висвітлювати питання охорони здоров’я, пріоритетності здорового способу життя, профілактики захворювань через засоби масової комунікації: тематичні теле - радіопередачі, сюжети, прямі ефіри, прес-конференції, прес-релізи, газетні публікації, інтернет-видання тощо.

3.              Проводити анкетування щодо поінформованості різних верств населення з питань ЗСЖ та профілактики захворювань, а також вивчення питання задоволеності населення наданою медичною допомогою.

4.              Організовувати та проводити масові заходи (інформаційно-просвітницькі фестивалі, кампанії, акції тощо) спрямовані на виховання у населення моральних цінностей, формування здорового способу життя, пропаганду престижу здоров’я.

5.              Здійснювати виготовлення та розповсюдження соціальної та методичної літератури з тематики формування здорового способу життя.

6.              Проводити навчально-інформаційні заходи (семінари, тренінги, конференції, форуми, майстер-класи тощо) спрямовані на популяризацію роботи з питань формування здорового способу життя.

 

Обласний позаштатний спеціаліст

з санітарно-просвітницької роботи,

завідуюча просвітницьким

відділом ОМЦЗСМ                                                                   СлукаТ.В.